فسا (به پارسی میانه: پسا) نام شهری در ۱۴۵ کیلومتری جنوب شیراز واقع در استان فارس است. شهرهای سروستان، داراب، جهرم، استهبان در همسایگی فسا قرار دارند. قدمت این شهرستان دست کم به زمان هخامنشیان برمی‌گردد که در آن زمان نام این شهر پسه یا پسا بوده که پس از اسلام به فسا تبدیل می‌شود.


فسا را می توان به قدمتی بیش از 7 هزار سال تخمین زد. از اشیا کشف شده در سال 1391 در تل ضحاک و آزمایشات دانش پژوهان قدمت این شهر تاریخی را بیش از 7500سال قبل بلکه بیشتر پنداشته اند.

رصد خانه و مرکز علمی شهرداری فسا , به عنوان بزرگترین رصد خانه آماتوری جنوب ایران با سال تاسیس 1378 در وروری فسا از سمت شیراز و بر فراز تپه باستانی کدیوری واقع شده است. این مجموعه شامل اتاق تلسکوپ , اتاق افلاک نما و سالن برگزاری کلاس های آموزشی می باشد. گروه نجوم این مرکز در سال 1386 به عنوان "برترین گروه نجوم کشور" و در سال های 85,86و87 به عنوان "قوی ترین گروه رویت هلال ماه" در کشور شناخته شد و در همین راستا چندین رکورد جهانی و ملی را به ثبت رسانده اند که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

رویت نازکترین هلال ماه در اسفند 1384 در شهرستان بافت واقع در استان کرمان که سبب ثبت رکورد جهانی زاویه جدایی بین ماه و خورشید و منجر به شکسته شدن حد دانژون گردید.
در پی شکستن حد دانژون توسط جمعی از اعضای رصدخانه شهرداری فسا مقاله ای 1/5 صفحه ای از این گروه در مجله sky&telescope به قلم آقای قاضی میرسعد به چاپ رسید
ثبت رکورد جدایی زاویه در روز , هم با چشم مسلح و هم غیر مسلح
ثبت رکورد وداع تا دیدار
ثبت اختراع دستگاه های ردیاب خورشیدی برای صفحات فتو و لتائیک،لیزر خورشیدی،دستگاه تراش و آینه تلسکوپ توسط یکی از اعضای رصدخانه
ثبت پدیده نادر گذر سیاره زهره از مقابل خورشید به عنوان مهمترین رخداد نجومی سال 2012 در 17 خرداد 1391
علاوه بر این , گروه نجوم فسا به عنوان یکی از قوی ترین گروه های استهلال کشور هر سالِ جهت رویت ماه های رمضان و شوال به مناطق مرتفع در کشور از جمله ارتفاعات خرمنکوه و دنا اعزام میشود.

رصد خانه و مرکز علمی شهرداری هر سالِ برنامه های مختلفی در زمینه های آمورشی و ترویج نجوم بر‌گزار می نماید که از جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

برنامه بازدید از رصدخانه همه روزِ (در ایام نوروز) و تعطیلات آخر هفته (در بقیه روز های سال)برای مهمانان عزیز از مناطق مختلف ایران و همشهریان عزیز فسایی.
برنامه بازدید از رصد خانه ویژه مدارس،دانشگاه ها،ادارات و پژوهشکده های سراسر استان
کلاس های آموزشی برای عموم مردم
ساعت : 8:14 am | نویسنده : admin | مطلب بعدی
دانشگاه فسا | next page | next page